Ülker Karar Ver, Danimarka’dan Yana mısın Müslümanlardan Yana mı?
Türkiye'de Danimarka menşeli ürünlerin başında Dan-Cake olduğu ortaya çıktı. Dan-Cake Ülker grubu ile % 50 ortaklığa sahip bir firma. ABD ve İsrail mallarını boykot eden Müslümanların, bu sebeple en fazla güvenilir bulduğu için tercih ettiği Ülker Grubu'nun bu ortaklığı bitirip bitirmeyeceği merakla bekleniyor. "Ülker Grubu İcra Kurulu Üyesi ve Gıda Grubu Başkanı Metin Yurdagül: “Ülker olarak 1995 yılında Dancake ile yüzde 50’şer hisseyle ortak girişim yaparak kek sektörüne girdik. Halen Fresh Cake ismiyle faaliyet gösteren şirket, yüzde 40 pazar payıyla Türkiye’nin en büyük iki üreticisinden biri konumunda. Şu anda şirketin İstanbul fabrikasının kapasitesi 24 bin ton civarında." (www.haksoz.net)

Diyalog
Muhammed (9) ile sayılar üzerine konuşuyoruz:
-Baba sen kaça kadar sayabiliyorsun?
-Trilyona kadar sayarım.
-Say bakayım.
-Dokuz yüz doksan dokuz milyar dokuz yüz doksan dokuz milyon dokuz yüz doksan dokuz bin dokuz yüz doksan dokuz.
-Nasıl yani sayılar; birler onlar, yüzler, binler, milyonlar, dolarlar, avrolar diye mi gidiyor?

Merak
Alkolü “etilen” ve “etilmeyen” alkol olarak ikiye ayırmak mümkün müdür?
Fatih Kısaparmak “türkü babası” ise, Şebnem Kısaparmak da “şiir annesi” midir?
Müslüm Gürses yaşlanınca “Müslüm baba” olarak kalacak mıdır, yoksa artık ona “Müslüm dede” mi denilecektir?
İddaa’nın cehenneme götüren amellerden olduğunu iddia etmekte bir mahzur var mıdır?

Bilenlerle Bilmeyenler
Hindistan da çok unlu bir ressam varmış. Herkes bu ressamın yaptıklarını kusursuz kabul edecek  kadar beğenirmiş. Ve onu "Renklerin Ustası" anlamına gelen Ranga  Celeri olarak tanısa da; kısaca Ranga Guru derlermiş.  Onun yetiştirdiği bir ressam olan Racici ise artik eğitimini tamamlamış ve  son resmini yaparak Ranga Guru'ya götürmüş ve ondan  resmini değerlendirmesini istemiş. Ranga Guru ise, “Sen artik ressam sayılırsın Racaci. Artik senin resmini halk değerlendirecek.”  diyerek resmi şehrin en kalabalık meydanına  götürmesini ve en görünen yerine koymasını istemiş.  Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı  koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. 
Racici denileni yapmış ve birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş  ki, tüm resim çarpılar içinde ve neredeyse görünmüyor. Çok üzülmüş tabii. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki.  Alıp resmi götürmüş Ranga Guru'ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş.   Racici yeniden yapmış resmi ve gene Ranga Guru'ya  götürmüş. Tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş Ranga Guru ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli  renklerde yağlı boya, birkaç  fırça ile birlikte...
Ve yanına insanlardan beğenmedikleri yerleri  düzeltmesini rica eden bir yazı  ile birlikte bırakmasını istemiş. Racici denileni yapmış.  Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine  hiç dokunulmamış,  fırçalar da, boyalar da kullanılmamış. Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru'ya gitmiş ve  resme dokunulmadığını anlatmış.

Bunun üzerine Ranga Guru “Sevgili Racici, sen birinci konumda insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile  karşılaşılabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin  resmini karaladı.  Oysa ikinci konumda onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin.  Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye kalkmadı, cesaret edemedi. Sevgili Racici, mesleğinde usta olman yetmez, bilge de olmalısın. Emeğinin karşılığını, ne yaptığından haberi  olmayan insanlardan alamazsın.  Onlara göre senin emeğinin hiçbir değeri yoktur. Sakin emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle  tartışma.” demiş. (Hamit Ekşim Beye teşekkürler.)

Günün Sözü
«Annenin doğurmadığı çok kardeşin vardır.» Arap atasözü

titanik karikatür