Çocukca Gökkuşağı Tasviri
Ali Çetiner (7) gökkuşağını anlatıyor: “Siz biliyor musunuz, gökkuşağının oraya gidenler para buluyormuş? Annem dedi. Bir çizgi filmde de ördek gökkuşağının oraya gitti. Kokan bir çorap buldu.”
Mıknatıs Nasıl Çekiyor?
Muhammed (9) soruyor: “Baba mıknatıs demiri nasıl çekiyor?” İbrahim (5) cevabı yapıştırıyor: “İçinde yapışkan var!”
Soru
Soru İbrahim (5)’ait: “Ben cennete gidince Allah’tan akülü arabanın anahtarını istesem verir mi?”

İnsanlık Ölmedi
İngiltere’nin başkenti Londra’nın belediye başkanı Livingstone, Peygamber (s)’e hakaret eden karikatür protestolarına katıldı. Livingstone, “Bu gösteriye katılıyorum çünkü Müslümanların görüşlerinin gerektiği gibi duyulmasına imkân sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.
                                                           Palestine Chronicle 2/12/2006

Meçhul Vatandaşın Bir Günü
Meçhul vatandaş, sabah saat 7.00'de Casio masa saatinin alarmıyla gözlerini açtı.  Puffy yorganını kaldırdı. Hugo Boss pijamalarını çıkarıp Adidas terliklerini giydi. WC 'ye uğradıktan sonra banyoya geçti. Clear şampuan ve Protex sabunuyla duşunu aldı.  Colgate ile dişlerini fırçaladı. Rowenta ile saçlarını kuruttu.  Bill's gömleğini ve Pierre Cardin takımını giydi. Lipton çayını içti. Sony televizyonda medya özetlerini ve flash haberleri izledi. Citizen kol saatine baktı. Aile fertlerine 'çav' deyip Hyundai otomobiline bindi.

Blaupunkt radyosunu açarak, rock müziği buldu. Ağzına bir  Polo şeker attı . Şehrin göbeğindeki Mega Center'daki ofisine varınca, Fujitsu-Siemens bilgisayarını çalıştırdı. Microsoft Excel'e girdi.  Ofisboy'dan Nescafe'sini istedi. Saat 10.00'a doğru açlığını yatıştırmak için Grissini yedi. Öglen Wimpy's Fast Food kafeteryaya gitti. Ayaküstü, Coca Cola ve hamburgeri mideye indirdi. Camel sigarasını yakıp Star gazetesini karıştırdı. Akşamüzeri iş çıkışı Image Bar'a uğrayıp JB'sini yudumladı, sonra köşedeki Shopping Center'a uğradı. Eşinin sipariş ettiği Persil Supra deterjan, Ace çamaşır suyu, Palmolive şampuan, Gala tuvalet kağıdı , Sprite gazoz ve Johnson kolonyayı alarak kasaya yanaştı. Bonus kartıyla ödemeyi yaptı.
Hafta sonu eşi Münevver'le Galleria'ya giden Osman Bey, Showroom'ları dolaşıp Kinetix ayakkabı, Lee Cooper blue jean satın aldı. Akşam evde bir gazetenin verdiği TV Guide'a göz atan Meçhul vatandaş, kanallar arasında zapping yaparak, First Class, Top Secret, Paparazzi gibi programlar izledi. Aynı anda Outdoor dergisini karıştırdı. Saat 22.00'ye doğru Show TV'de Türk  dili üzerine bir panel başladı. Uykusu gelen Meçhul vatandaş, televizyonu kapatıp yatak odasına geçerken, kendini mutlu  hissetti. "Ne mutlu Türk'üm diyene!"  diye gerindi ve uyudu. Hala da uyuyor. Ne zaman uyanacağı belli değil.
                                                                                               (Hamit Ekşim Beye teşekkürler)

Yetmeyince
Fizikçi, matematikçi, kimyacı, jeolog, antropologdan oluşan bir heyet bir araştırma için arazide bulunmaktadır. Birden yağmur bastırır. Hemen yakındaki bir arazi evine sığınırlar. Ev sahibi bunlara bir şey ikram etmek için biraz ayrılır. Hepsinin dikkati soba üzerinde toplanır. Soba yerden 1 m kadar yukarda, altındaki dizili taşların üzerindedir. Sobanın niçin böyle kurulmuş olabileceğine dair bir tartışma başlar.
Kimyacı: "Adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış."
Fizikçi: "Adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş."
Jeolog: "Burası tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan herhangi bir deprem anında sobanın taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak yangın olasılığını azaltmayı amaçlamış."
Matematikçi: "Sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece de odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış."
Antropolog: "Adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha hafif biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş.”
Bu sırada ev sahibi içeri girer ve ona sobanın yukarıda olmasının nedenini sorarlar.
Adam cevap verir: "Boru yetmedi."

Hüstın
- Alo Hüstın benzin bitti, n’apam?
- N’aptin lan o kadar benzini içtin mi?
- Yook bee, yörüngeye inerken bi ufoyla yarıştım ama var yaa sana nediyim ne hızdı bee!
- Deme!


Fıkra
Arkeoloji bölümünde okuyan biriyle bilgisayar mühendisliğinde okuyan  biri konuşmaktadır:
    - Abi sen bilgisayar mühendisliğinde okuyodun di mi?
    - Evet.
    - Size hacker'lik yapmayı öğretiyorlar mı, bِöyle bir ders var mi?
    - Lan, sizde tarihi eser kaçakçılığı diye bir ders var mi?


Günün Sözü
Tok ve aç ekmeğe baktığında aynı şeyi görmez. Celaleddin Rumi


 Kuş gribi tedbiri
kuş gibi