Ramazan’da şeytana uymak
Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Bursa’da Valilikten ‘Memleketimize döneceğiz.’ diyerek (muhtemelen fakir fukaraya verilen paradan) aldıkları 30 TL’lik yardımla pavyona giden ancak 580 TL’lik hesabı ödeyemeyen iki kafadarı işyeri çalışanları döverek hastanelik etti.
Yozgat’ın Yerköy ilçesinden beş gün önce iş aramak için Bursa’ya gelen 32 yaşındaki Ferhat Öğütci ve 34 yaşındaki Murat Aydoğan telefonla ‘112 Acil’ hattını arayarak İstanbul Yolu üzerinde dövüldüklerini ve yaralı olduklarını söyledi. Olay yerine giden sağlık ekipleri Öğütçi ve Aydoğan’ı Bursa Devlet Hastanesi’ne götürdü. Daha sonra Merinos Polis Merkezi’ne götürülen iki kafadardan Ferhat Öğütci şöyle dedi: “Murat ile beş gün önce Yozgat’ın Yerköy ilçesinden çalışmak için Bursa’ya geldik. Paramız olmadığı için bu sürede şehirlerarası otobüs terminalinde yattık ve iftar çadırlarında karnımızı doyurduk. İş bulamayınca Yozgat’a dönmeye karar verdik. Yol paramız olmadığı için Bursa Valiliği’ne başvurduk.  30 TL parası ile otobüs bileti veridiler.”
Öğütçi, otobüslerinin önceki gece saat 24.00’te harakete edeceğini ancak kendilerinin saat 22.00’de terminale gittiğini belirttikten sonra şunları söyledi:
“Otobüs saatine kadar birer bira içmek için terminal yakınındaki bir gece kulübüne gittik. Bira içerken masamıza istemediğimiz halde zorla bir kadın oturttular. Kadın da içki içti. Otobüsümüzün saati yaklaşınca masadan kalkmak istedik. Bize 580 TL’lik hesap geldi. Paramızın olmadığını senet yapabileceğimizi söyledik. Ancak kabul etmediler. Daha sonra bizi tuvalete götürerek burada uzun süre dövüp, işkence yaptılar. Yaklaşık iki saat süresince dayak yedik. Sonra bir şekilde kaçtık.”
Ferhat Öğütci ve Murat Aydoğan, gece kulübünden kaçtıktan sonra olay yerinden uzaklaşmak için yol üzerinde bir otomobile otostop yaptıklarını, duran bir araçtan inen üç kişinin de kendilerine ‘el-kol hareketi’ yaptıkları iddiasıyla dayak attığını öne sürdü.
Demek ki neymiş? Şeytan insanın apaçık düşmanıymış!

***

Minik bir kardeşin Ramazan algısı

Önceki yazımızda 5 yaşındaki bir çocuğun dilinden Ramazan ayının nasıl görüldüğüne dair enstantanelerin ilk bölümünü yayınlamıştık. Kaldığımız yerden devam edelim:


Ramazan 17

Önceleri, Oruç ile Ramazan'ı bulup şikâyet etmeyi düşündüm. Fakat ablamın yemekten uzak durdukça pamuk gibi yumuşadığını fark ettim. Babam ile annem de artık tartışmıyorlar. O zaman devam. Belli ki Oruç ve Ramazan iyi kalpli iki amca.

Ramazan 19

Her gün bize beyaz başörtülü teyzeler geliyor. Oturup birlikte Kur'an okuyorlar. Her zaman ki gibi mobilyadan, gelinden, kaynanadan, konuşmuyorlar. Ellerini açıp herkese dua ediyorlar. Sevim teyze de başını örtmüş. Çok da yakışmış.

Ramazan 22

Her şey aynen devam ediyor. Televizyonlar bile uslu uslu konuşuyor. Hepsi akşam ezan okuyor. İftar iftar deyip bütün şehir birden yemeğe başlıyor. Ne hoş.

Ramazan 24

Oruç'u merak ediyorum. Geçen gün Ayşe teyzem annemle konuşuyordı: “Şöyle şöyle yaparsam Oruç bozulur mu? Yok böyle olursa Oruç kaçar mı?” Demek ki Oruç, çok duygulu birisi. İnsanlar kötü bir şey yapınca bozuluyor. Kötülüğü gördüğü yerden kaçıyor. Oruç'u ve Ramazan'ı artık iyice merak ediyorum. Onlarla tanışmaya can atıyorum.

Ramazan 25

Bu günlerde herkes Kadir gecesinden bahsediyor şimdiye kadar, gecesi olan bir adam göremedim. Bu Kadir de kim? Bin aydan hayırlı gecesi varmış. O gece uyumamak, namaz kılmak, Kur'an okumak iyiymiş.

Ramazan 26

İftarı çok sevdim. Akşam yemek yemeye iftar diyorlar. Gece yemek yemenin adı da sahur. İftar sonrası eğlenceler oluyor. Babam camilere götürüyor bizi. Herkes sokaklarda, camide, neşe içinde.

Ramazan 28

Merak içinde beklerken uyuyakaldım. Kadir, gecesiyle beraber gelmiş gitmiş. Ben göremedim. Anlayamıyorum. Bu yüzden ağabeyimi çok özlüyorum. Ablama soru sormaya kalksam, bana doya doya gülüyor. Sonra da arkadaşlarına anlatıyor, birlikte gülüyorlar. Sinir oluyorum.

Ağabeyim uzak bir şehirde üniversitede okuyor. "O ne zaman geliyor?" diye anneme soruyorum. "Bayram gelsin, o da gelecek" diyor. Oruç, Ramazan, gece gelen Kadir'den sonra şimdi de Bayram!

Soramıyorum "Bayram kim?" diye. Neden o gelmeden ağabeyim gelemiyor? Belki de ağabeyimin arkadaşıdır. Çok özledim ağabeyimi. Bayram'ı da alsın gelsin tanışalım.

(Münevver Demirci’ye teşekkür)


***

Tebrik

Okurlarımın Ramazan Bayramı’nı tebrik ederim.
balık