Ahmet Altan, Taraf gazetesindeki "Kendine gel Tayyip Bey!" adlı yazısında AK Parti tabanında herkes için adalet arayışı olmadığı kanaatiyle sert eleştiriler getirdi. Onun beklentileri konusunda İslâmî kesimden AK Parti’ye mesafeli duran ama olumu icraatlarını destekleyen Özgür-Der’in, Diyarbakır Şubesi’nin Ocak 2008'de yaşanan hak ihlallerine dair raporundan bahsetmek istiyorum.
Rapora göre hak ihlalleri yeni yılın ilk ayında da hız kesmedi. Türkiye'de çıkarılan uyum yasalarına rağmen resmi ideoloji ile bağdaşmayan düşüncelerin ifade edilmesine hala tahammül edilmiyor. Bunun bir örneği olarak Mustafa Kemal'den "o adam" diye söz ettiği gerekçesiyle Atilla Yayla ve onun şahsında ifade hürriyeti tekrar cezalandırıldı.
Nusaybin’de de pasaport kanununa muhalefetten Nusaybin Jandarma Karakolu'nda tutulan Halil Kılıç 12 Aralık'ta aynı karakolda öldü. İHD tarafından yapılan açıklamada olayın "gözaltında ölüm" olduğu vurgulandı.
Van Terörle Mücadele Şubesi tarafından El Kaide Operasyonu adı altında "Van Hak ve Özgürlükler Platformu" adı altında başörtüsü eylemleri düzenleyen sivil toplum örgütlerinin yönetici ve üyelerinin de aralarında bulunduğu 43 Müslüman gözaltına alındı. Gaziantep’te de yapılan başka bir El Kaide operasyonunda ise bu örgüt üyelerine ait olduğu iddia edilen 3 eve operasyon düzenlendi. Çıkan silahlı çatışmada, biri polis memuru olmak üzere 5 kişinin yaşamını yitirmesi, örgüt zanlılarının özellikle canlı ele geçirilmek istenmediği ve bu konuda Türkiye'ye istihbarat veren ABD ve İsrail'e mesaj verildiği gibi korkunç bir kuşkuya neden oldu.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP Milletvekili Ahmet Türk'ün 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Genelkurmay Başkanlığı tarafından düzenlenen resepsiyona DTP'li milletvekillerinin davet edilmemelerine ilişkin "Hep ağızdan düşürülmeyen bölücülük kelimesi, (ama) aslında (bölücülüğün) kimin tarafından yapıldığı da açıkça ortaya çıkıyor." yorumunda bulunduğu için fezleke hazırlandı.
"Vicdani ret bir insanlık hakkıdır" yazısından beraat ettikten altı ay sonra gazeteci Perihan Mağden hakkında, Radikal gazetesinde çıkan "Şimdi Vicdani Ret" yazısından dolayı yeni bir dava açıldı.
AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna'nın başörtüsü konusundaki açıklamasını görüştü ve Tuna'nın parti disiplinine aykırı hareket ettiği sonucuna vararak konuyu Müşterek Disiplin Kuruluna sevk etti.
Kurban Bayramı ve Yılbaşı kutlamaları nedeniyle DTP'li belediyelerin beldelerinde asmış oldukları Kürtçe, Türkçe ve Zazaca ışıklı panolar hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı. Öte yandan Kürtçe terör dizilerinin dili oldu. Bu dizilerde teröristler, uyuşturucu kaçakçıları ve şehrin kirli adamları Kürtçe konuşuyor.
Dokuz Eylül Üniversitesi kampus girişinde yaşlı velilerin başörtüsünü çıkarmaları için baskı yapıldı. Özel sınav için küçük çocuklarını üniversiteye götüren veliler, başörtülü oldukları için kampusa alınmadı.
Eğitim-İş Sendikası Denizli Şubesi, Açık İlköğretim Okulu Sınavı'na 40 öğrencinin başörtülü alınması nedeniyle Vali Yardımcısı ve Sınav Tespit Komusyonu Başkanı Halil İbrahim Ertekin hakkında suç duyurusunda bulundu.
Murat Demirel'in bir yıl hapis ve 1 milyon 520 bin lira para cezasına çarptırıldığı dosya, aradan iki yıl geçtikten sonra kapatılan Yurtbank'ın sahibi Ali Balkaner'in 23 klasörlük dava dosyalarının içinden çıktı. Demirel'in zamanaşımı nedeniyle kurtulduğu dava dosyasının, Balkaner'in dava dosyalarının bulunduğu çuvala nasıl girdiği ise tespit edilemedi.
Vatansever Çetesi davasında adı geçen askerlerle ilgili askeri savcılığa gönderilen dosyaya cevap geldi. Genelkurmay Hukuk Müşavirliği, askerlerin çete elemanlarıyla ihale pazarlığı yaptığı telefon konuşmalarının bulunduğu Girdap Operasyonu'nda adı geçen subaylarla ilgili "Soruşturmaya gerek olmadığı" şeklinde görüş bildirdi.

Kamuoyunun yargısız infaz sonucu öldürüldüğü kanaati taşıdığı Kevser Mızrak'ın mezarı başındaki anmaya katıldıkları gerekçesiyle İzmir ve Ankara'da aralarında SES yöneticisinin de bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. İHD, Derneğin Adana Şubesi Başkanı Ethem Açıkalın'ın 10 Aralık'ta Ankara'da öldürülen Kevser Mızrak'la ilgili basın toplantısına katıldığı için tutuklandığını açıkladı.