CHP Çorum milletvekili ve Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) başkanı Derviş Günday, yıllardır başında bulunduğu kurumla neredeyse özdeşleşmiş bir isim. Milletvekili seçilmesine rağmen eski görevini bırakmadığı gibi, 25 bin YTL olan maaşına bir de 8 bin 200 YTL'lik milletvekili aylığını ekledi. Alman Bild gazetesinin yayımladığı listeye göre, ABD Başkanı George W. Bush, en fazla kazanan dünya liderleri sıralamasında zirvede. Bush, 24 bin 167 euro aylık maaş alıyor. Ha Gayret Derviş, Bush’a yetişmene az kaldı! 28 Şubat darbesindeki 5’li sendika çetesinin üyelerinden biri olarak önün açık, kurtar laik Cumhuriyeti! Türkiye’nin senin gibi emekçilere ihtiyacı var!
Tüm başörtüler siyasi
Siyasi amaçlı diye türban olarak isimlendirilen ve yasaklanmasının meşru görülmesi istenen başörtüsü, Türkiye’de yaşlı bir nesil tarafından “ninelerinkinden farklı” bulunuyor. Çünkü nineler başlarını İran’daki laikler gibi yarım örtüyorlar! Bu ısrarcı tavrın sahipleri toplumdaki değişimi göremiyor ya da görmek istemiyor. Çünkü artık ninelerimiz de onların deyimiyle “türbanlılar” gibi giyiniyorlar, başörtülerini siyasi iğnelerle bağlıyorlar. İlla da “Biz ninelerimiz gibi başörtüsü takan bir toplum görmek isteriz.” diyorsanız, size eski Türk filmlerini tavsiye edeyim, nostaljik duygularınızı tazelersiniz.
Ne rövanşı!
Baykal, 'AKP kadrolarının 80 yıllık aydınlanma devriminin rövanşını almaya çalıştığını' öne sürerek, 'Toplumu yavaş yavaş İslamlaştırmak ve ümmetleştirmek istiyorlar' demiş. Sayın Baykal’a sormak gerekir: “Aydınlanmayı doğru anladığınızdan emin misiniz? Aydınlanmanın kendisi “sürekli ilerlemeyi” ölçü kabul etmiyor mu? Bir kişiyi merkeze alıp, onun her sözünü zaman ve mekân üstü kabul edip, “karşı çıkılamaz” bir unsur olarak görüp dayatmak aydınlanmacı bir tavır mıdır? Aydınlanma dediğiniz şey Rönesans’tan itibaren düşüncenin tarihsel otoritelerden kurtulması, bilgi ve yaşam hakkında akla ve deneyime dayanmaya başlaması değil midir? Kendi aklını bir başkasının kılavuzluğuna başvurmaksızın kullanamayan hele hele herkesi bu tutuma icbar eden bir kimsenin kendisini “aydınlanmış” kabul etmesi ne kadar gerçekçidir?

Tebrikler Caferî kardeşler
Kanal D’de bir dizide köpeğine isim bulmaya çalışan karakter, köpeğe önce Ali sonra Mehmet ismini koymak istiyor ama sonunda da “Hüseyin!” adını koymayı tercih ediyor. Caferi kardeşlerimiz bu rezalete tepki gösterince Kanal D özür diledi. Bu duyarlılık genişlemeli. Zira kat edilecek yol uzun. Sözgelimi, Avrupa Yakası adlı dizide karaktersiz karakter Gaffur (Allah’ın bağışlayıcı sıfatı), Hayat Bilgisi dizi filminde sahtekar müdür Amil (ilmiyle amel eden), üç kâğıtçı hizmetçi Mennan (Allah’ın çok lütufta bulunduğunu ifade eden sıfatı), En Son Babalar Duyar dizisindeki düzenbaz Kadir (Allah’ın her şeye gücü yeten anlamındaki sıfatı) İslâm’ın değerlerini aşağılamaya yönelik çabalara dair örnekler.

Tebrikler Konya
Geçtiğimiz cumartesi günü KOSKİ müdürü Ahmet Sorgun Beyin torunu Ahmet Yasir’in sünnet düğünü vardı. Konya’da su tüketimi ile ilgili güzel haberler aldık Ahmet Beyden. Konya’da geçen yılın Haziran ayına göre 20 bin abone artmasına rağmen, su tüketimi %10 azalmış. Gönüllere su serpici bir haber doğrusu.

Ne olacak Erenler durağındaki parkın hali?
Sille yolu Erenler otobüs durağındaki park (Adını söylemek isterdim ama bir Pazar sabahı sporu için etrafında 3 tur atsam da parkın adını göremedim.)ın durumu hiç de iç açıcı değil. Parka yapılmış olan yürüme parkurunu otlar ve dikenler kaplamış. Sabah sporu için bu parkuru kullanmak biraz abartacağım belki ama Teksas kovboyları gibi zor yürüme şartlarına alışık olmayı gerektirecek cinsten. Ayrıca parkın aşağı tarafına bir elektrik trafosu var. Ve üzerinde hoş olmayan iri yazılar yazılmış. O yapı da Alaaddin tepesindeki elektrik trafosu gibi boyanabilir ve bir estetik kazandırılabilir. Yetkililerin dikkatine.