Geçen hafta camiler haftası idi. Güzel duygularla sabah 9: 00’da öğrencilerle birlikte düştük yola. Hedef Hacıveyiszade Camii. Öğrenciler camiye girer girmez, hemen diyanetin kitap satış noktasına gidip, camiyi öğrencilere tanıtacak bir rehber bulup bulamayacağımızı sordum. Amacım öğrencilerin değişik bir sesten özelde camii genelde de İslâm hakkında bir şeyler duyması idi. Görevli telefona sarılıp müftülüğü aradı ancak çözüm bulamadı. Yeni hedef İl Müftülüğü…
Koşa koşa müftülüğe gittim. Kapıdaki görevli beni bir odaya, odadaki görevli de üst kattaki müftü yardımcısına yönlendirdi ama nafile. Müftü yardımcısı makamında değil. Tekrar aynı görevliye gittim. Bu sefer yeni hedef öteki müdür yardımcısı. Tekrar üst kata. Sonuç ne? Yine çözüm yok.
Aşağıya inip, “camiler haftası” organizatörünü sordum. Odasına gidip meramımı anlattım. Onun yaptığı telefon görüşmelerinin sonucunda yeni hedef il müftüsü. Tekrar üst kata çıktım. İl müftüsünün sekreteri meramımı dinledi. Ancak yaklaşık 5 dakika il müftüsünün odasından çıkamadı. Oradan uzaklaşıp, camiler haftası organizatörü olduğu söylenen görevliye teşekkür edip ayrılıyordum ki, il müftüsü beni çağırtmış. Tekrar alelacele yukarı çıktım…
Tabi bu ara öğrenciler kendileri camiyi geziyorlar ve ben başlarında yokum. İl müftüsü beni odasına kabul etti. Ona da talebimi ifade ettim: “Biz öğrencilerle buraya geldik. Amacımız camiler haftası etkinliğiniz bağlamında Hacıveyiszade camiini ziyaret idi. Bu bağlamda öğrencileri bilgilendirecek bir eleman verirseniz sevinirim.” dedim. Zira bana sunmak istediği ikram Ramazan ayında en güzel bu olacaktı. Sekreterine bir görevli adı vererek çağırmasını ve bize yardımcı olmasını istedi. Sonuç yine yok!
İl müftümüz sağ olsun, baktı çözüm yok “En iyisi ben gelip öğrencilere bir şeyler aktarayım.” dedi. Hızla ziyaret saatimizin bittiği anda camiye doğru yöneldik. Zira benim müftülük binası içindeki “bize rehberlik edecek” bir eleman bulma çabam yaklaşık yarım saat sürmüştü. Sonuç maalesef, öğrenciler cami ziyareti için bize ayrılan süre dolduğundan servislere binmiş beni bekliyorlar. İl müftümüzden müsaade alıp ayrıldım.
Bu gezinin yine de çocuklarımızın Ramazan’ın ruhuna uygun bir ders saati geçirmelerine vesile olduğunu düşünüyorum. Ancak camiler haftasını organize eden il müftülüğünün katkısı ne oldu? Hiç!
Murat Kayacan
Not: Konya Başörtüsü Platformu üyeleri Ramazan ayı boyunca her cumartesi günü saat 12: 00’de Kayalıpark önünde basın açıklaması yapacak. Seyirci kalmayın!