Kocasının, zalimliğine rağmen mümin kalmayı becerebilen Firavun’un eşini selamlıyorum.
Dini uğruna hayatını feda eden Hz. Sümeyye’yi selamlıyorum.
Peygamber (s)’e iyi bir eş, çocuklarına şefkatli bir anne olan Hz. Hatice’yi selamlıyorum.
Fıkhetme konusundaki önderliği ve eleştirel bakış açısından dolayı Hz. Ayşe’yi selamlıyorum.
Amerika’da 1955’yılında bir Aralık akşamı işten yorgun argın çıkan ve bindiği otobüs kalabalıklaşınca yerini Beyaz Adam’a bırakması istendiğinde kendini ondan aşağı görmeyip kalkmayı reddeden ve böylece bir sivil itaatsizlik önderi haline gelen Montgomery Ala’yı selamlıyorum.
1960’lı yılların sonunda “İlla üniversitede başörtülü okuyacağım.” diyen Hatice Babacan’ı selamlıyorum.
Filistinli bir ailenin evsiz kalmaması için gelip İsrail buldozerinin karşısına dikilen bu uğurda canından geçen Rachel Corrie’yi selamlıyorum.
İngiltere’de başörtülüsünden dolayı okulundan uzaklaştırılan bir kız çocuğunun davasını alıp, onun hakkını savunması açısından İngiltere başbakanının eşi Cherie Booth Blair’i selamlıyorum.
Başörtülü olmadıkları halde başörtülülerin haklarını savunan Kezban Hatemi ve Nazlı Ilıcak’ı selamlıyorum.
Kanada’da kızlar arası futbol turnuvasında “Başörtümle oynayacağım.” diye ısrar eden ve FİFA’yı bile karşısına alan 11 yaşındaki Esmahan’ı selamlıyorum.
İmtihan içinde imtihan yaşayan Hüda Kaya hanımı selamlıyorum.
İsrail hapishanelerinde tutulan çocuklarının fotoğraflarını ellerine almış Gazze caddelerinde yürüyen Filistinli kadınları selamlıyorum.
İsrail hapishanelerinde tutsak olan babası için Urîdu ebi! Urîdu ebi! (Babamı istiyorum!  Babamı istiyorum!) diyerek yürekleri dağlayan Filistinli ilköğretim talebesi kızı selamlıyorum.
Meclise kimliğiyle girip “Burası devlete meydan okuma yeri değildir!” sloganıyla karşılaşıp metanetini koruyan Merve Kavakçı’yı selamlıyorum.
Öğrenim hayatının bitmesine 6 ay kala, “Dur giremezsin!” denilen kız öğrencilerden “Burada kimliğimle var olacağım!” diyebilen ve hâlâ bu hakkı en azından gelecek nesillere armağan etmek için mücadele edenleri selamlıyorum.
“Uyan, diren özgürleş!” sloganıyla haksızlığa karşı koyan Özgür-der üyesi hanımları selamlıyorum.
“Zalime karşı mazlumlardan yana!” diye haykıran Mazlum-der üyesi hanımları selamlıyorum.
Sıcak havalarda “Bu havada bu kadar örtüye bürünülür mü?” tahkirine karşı, “Cehennem daha sıcaktır!” cevabını veren hanımları selamlıyorum.
Bağdat'ta 'Yeşil Hat'ta ABD askerlerini öldürmek ve işgalci güçleri protesto amacıyla düzenlenen gösterilere katılmak suçlamalarıyla Irak Merkez mahkemesi tarafından idama mahkum edilen Wassan, Zeynep ve Liqa'yı selamlıyorum.
Selamun aleyküm.